Kripto para cüzdanları, güvenli bir şekilde kripto para alım satımı yapabilmenin yegane yoludur. Kripto cüzdanınız olmadan yaptığınız para aktarımları, varlıklarınızın işlem sırasında çalınma olasılığıyla baş başa kalmasına sebebiyet verir. Çalınan kripto varlıklarınızı geri elde etmek, çalınan kredi kartınız için bir bankayı aramak kadar basit değildir.

Bu yazımızda farklı cüzdan türlerininden bahsetmenin yanı sıra, cüzdanınız için alabileceğiniz tedbirlerden bahsedeceğiz ve mevcut cüzdan seçeneklerine göz atacağız. Kısaca, paranızı koruyabilmeniz için gereken en önemli bilgilerden bahsedeceğiz.

 Kripto para cüzdan türleri

Kripto para cüzdanlarının gündelik olarak kullandığımız cüzdanlardan bir farkı yoktur; kripto cüzdanlar da sahip olduğunuz varlıkları saklamak için kullanılır.

Ayrıca, sahibi olduğunuzu kanıtlayabildiğiniz kripto para cüzdanları, cüzdanınızda bulunan para fonlarını harcayabilmeniz için gereken erişimi sağlar. Cüzdanınızın size ait olduğu şifreler ve gizli kodlar yoluyla kanıtlanır.

En çok kullanılan kripto para cüzdan türleri:

  • Kağıt cüzdanları (paper wallets)
  • Donanım cüzdanları
  • Web cüzdanları
  • Masaüstü Cüzdanları
  • Mobil Cüzdanlar

Sizin için en doğru cüzdan türü, varlıklarınızı saklamayı tercih ettiğiniz yönteme göre değişecektir.

Kağıt Cüzdanlar (Paper Wallet)

Sahip olduğunuz kağıt cüzdanla varlıklarınızı saklayabilir, cüzdanın üzerinde bulunan kripto adres ve özel anahtar sayesinde cüzdanın sahibi olduğunuzu kanıtlayabilirsiniz. Bu adres ve özel anahtar bir karakter dizisi olarak listelenmenin yanı sıra QR kodu olarak da kağıt üzerinde gösterilir.

Bir adet kağıt kripto cüzdan

Sahip olduğunuz varlıklara erişmek istediğiniz vakit, kağıt cüzdanı sağlayıcısının web sitesine giriş yapıp aktarmak istediğiniz parayı gönderebilirsiniz. Bu tür bir cüzdan seçeneği, sahip oldukları varlıkları internet’ten uzak tutmak (bu yöntem ‘soğuk depolama’ olarak da bilinir) isteyen kişiler için oldukça iyi bir seçenektir. Bitcoin veya diğer kripto paralara uzun dönem yatırım yapıp varlıklarını güvenli şekilde saklamak isteyen kullanıcılar için bu cüzdan türü oldukça uygun bir seçenektir. Bü cüzdan türünün en büyük dezavantajı, sahip olduğunuz kağıt cüzdanı kaybettiğiniz vakit, eğer elinizde cüzdan adresinizin ve özel anahtarınızın başka bir kayıdı yoksa, sahip olduğunuz tüm varlıkları kaybetmenizdir.

Donanım Cüzdanları

Donanım cüzdanlar, cüzdanınızı ve içinde bulunan varlıkları saklamanıza yarayan fiziksel cihazlardır. En yaygın donanım cüzdanları USB’ler ve donanım sürücüleridir.

Çoğu donanım cüzdanları, fazladan güvenlik sağlamak amacıyla şifreyle korunmaktadır. Donanım cüzdanlar, orta ve uzun vadeli kripto para yatırımı yapmak isteyen kullancılar için oldukça uygun bir seçenektir. Kullanıcılar varlıklarını çevrimdışı olarak saklayabilir ve bir kağıt cüzdana göre para gönderme işlemi çok daha basittir; tek yapmanız gereken cüzdanınızın bulunduğu cihazı bir bilgisayara veya telefona bağlamaktır.

Web Cüzdanları

Web cüzdanları, varlıklarınızı bir sağlayıcının platformu üzerinde saklamanıza yarayan cüzdan türleridir. Servis sağlayıcısı, sahip olduğunuz erişim kodlarını ve yedek kodları kendi veri tabanında saklar. Web cüzdanlarının en büyük avantajı, cüzdanınıza internet üzerinden servis sağlayıcının platformunu kullanarak kolaylıkla erişebilmenizdir. Servis sağlayıcılarının en büyük amacı, cüzdanlarının kullanımını olabildiğince kolaylaştırmaktır.

Masaüstü ve Mobil Cüzdanlar

Masaüstü ve mobil cüzdanlar, tüm cüzdan bilgilerinizi bir bilgisayar veya telefonda saklamanıza yarayan cüzdan türleridir. Bu tür cüzdanların en büyük avantajları, varlıklarınıza erişim için kullanılan gizli kodların cihazınızda saklanmasıdır. Bu yüzden, gizli kodları kendi veri tabanlarında saklayan sağlayıcılarla işleyen web cüzdanlara göre daha güvenlidir. Yedek kodlar, cüzdanınızı oluşturduğunuz vakit sizinle paylaşılır. Bu sayede bu kodları bir yere yazıp güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz.

Kripto cüzdanlar için faydalı tedbirler

Varlıklarınızı koruduğunuzdan emin olabilmeniz için ihtiyati olarak uygulayabileceğiniz bazı tedbirler bulunmaktadır.

1. Depolama metodlarınızı çeşitlendirin

İlk tedbirimiz, varlıklarınızı birden fazla cüzdanda saklayarak riskleri azaltmak. Bu sayede, herhangi bir sebepten dolayı cüzdanınıza erişemediğiniz vakit tüm varlıklarınızı kaybetmemiş olursunuz.

2. Her şeyi iki kez kontrol edin

Kripto para göndermeden önce her zaman her şeyi en az iki kez kontrol ettiğinizden emin olun. Cüzdan sağlayıcısının bir dolandırıcı olmadığından emin olun ve araştırma yaparken önünüze çıkan uyarıcı mahiyetinde olan sinyalleri dikkate alın. Ayrıca, kripto para gönderirken, alıcının adresini doğru girdiğinizden emin olun. Son olarak, bitcoin gibi herhangi bir kripto parayı bir cüzdandan başka bir cüzdana aktarırken, bitcoin’i bir bitcoin adresine gönderdiğinize dikkat edin.

Kripto Cüzdan Tavsiyeleri

Şimdi, kripto para konusunda acemi olan Türk kullanıcılar için en uygun cüzdanlara göz atacağız. Her tür kripto cüzdan seçeneklerine genel bir bakış sağlayacağız.

Ufak biri not: Bu yazının kapsam dışında olduğu ve kendiniz oluşturmanız gerektiği için kağıt cüzdanlara göz atmayacağız.

Exodus Kripto Cüzdanlar

Exodus kripto cüzdan

Exodus bitcoin, litecoin ve ethereum gibi kripto paralar için destek sunan bir masaüstü cüzdanıdır. Kripto para ağı ücretleri dışında herhangi bir ek ücret istemeyen Exodus Mac, Linux ve Windows işletim sistemlerinde kullanılabilir.

Edge Kripto Cüzdan

Edge kripto cüzdan

Edge cüzdanı, mobil için kullanılan çok birim kripto para cüzdanıdır. Hem Android hem de IOS işletim sistemleri için mevcuttur. Hiçbir kişisel bilgi istemeyen Edge cüzdanını ücretsiz olarak açmak mümkündür. Ayrıca, birden fazla ödeme metodu sunmaktadır.

Ledger Kripto Cüzdanlar

Ledger kripto cüzdan

Ledger, tüm mobil ve bilgisayar cihazlarında kullanılabilen bir donanım cüzdanıdır. Kullanıcılar, istedikleri ağ ücretlendirmesini seçmekte özgürdür. Seçtiğiniz ağ ücreti ne kadar yüksek olarak belirlerseniz, yapacağınız işlemler de o kadar hızlı şekilde sonuçlanacaktır. Aynı Edge cüzdan gibi, Ledger cüzdanı da kayıt olurken sizden herhangi bir kişisel bilgi istemez. Varlıklarınızla herhangi bir işlem yapabilmek için cihazınızı bir bilgisayara veya telefona takma gerekliliği olduğundan, bu cüzdan, acemi kullanıcılara biraz komplike görünmektedir.

Kolaya kaçmayın: Akıllı davranın ve bir cüzdan kullanın

Kripto varlıklarınızı her an işlem yapabilmek için borsada bırakmak çok çekici gelebilir ancak bu güvenli bir yöntem değildir. Geçmişte, en bilindik kripto borsa platformlarının bile hacklenmiş olduğunu ve yine benzer bir olay vuku bulursa, sahip olduğunuz kripto varlıkları geri almanın bir yolu olmadığını unutmamanız gerekir.

Bir cüzdan tedarik etmek ve bu cüzdanı saklamak fazladan bir önlem gibi görünebilir ancak bu oldukça önemli bir tedbirdir. Kendiniz için doğru cüzdanı seçmek kripto paranızla nasıl bir yol izleyeceğinize göre değişecektir ancak önemli olan bir seçip yapıp sahip olduğunuz tüm varlıkları güvenli şekilde saklamaktır.